Мета:продовжити знайомство із
жанром казок; розвивати усне мовлення
учнів;уміння вести
діалог;виховувати артистичні здібності,любов до мистецтва,сценічну культуру.
Обладнання:костюми казкових
героїв,декораційний матеріал,виставка книг (казок),запис на дошці,картки.
Тип уроку:нестандартний.
Хід уроку
І.Організація класу
Щоб день хороший розпочати,
Треба друзів привітати.
Треба разом привітатись:
-
Добрий день!
Дружно й радісно
сказати:
-
Добрий день!
Вліво,вправо поверніться,
Одне одному всміхніться:
-
Добрий день!
ІІ.Повідомлення
теми і мети уроку
-Сьогодні у нас урок позакласного читання.Тема
уроку»Українські народні казки».
Ми сьогодні з вами ще раз відкриємо двері у фантастичний
світ казки,увійдемо в царство добра,краси,справедливості,народної мудрості,
винахідливості,української народної хитрості і звичайно
правди.
1.Відгадування загадок.
Їх
читають залюбки
І
дорослі,й малюки.
Ви,напевно,
здогадались?
Ну,звичайно
ж,це …( казки )
В казках
наших українських
Безліч
різних є пригод,
А
складав їх рік за роком
Добрий,мудрий
наш …(народ)
ІІІ.Мовна розминка
1.Робота з чистомовкою(читання з
таблиці)
Ка-ка-ка-цікава…(казка)
Ку-ку-ку-прочитаю…(
казку )
Ко-ко-ко-зачаруй
нас …(казко)
Ки-ки-
ки-нові герої…(казки)
Ці-ці-ці-кого
зустріли в…(казці)?
ІY.Актуалізація опорних знань
1.Розповідь учителя.
Казки-наші
учителі.Вони вчать нас боротись зі злом.Вони виховують у нас
найкращі
риси характеру:честь,гідність,правдивість,уміння діяти у складних
ситуаціях.
Казка-це
дитинство людства і його мудрість.Читайте та слухайте казки,
вивчайте
їх і переказуйте.Казки ідуть по світу,живуть серед нас і будуть жити
після
нас.В усьому світі цінуються закладені в казці мораль,добро,
справедливість.
2.»Мозковий штурм»
1.Що ви
знаєте про казку?
2.Чим
відрізняються народні казки від літературних?
3.Яка
тематика казок?
4.Назвіть
добрих героїв казок?
5.Назвіть
злих персонажів?
6.Чого
нас вчать казки?
3.Побудова асоціативного куща.
розум кмітливість
народ казка справедливість
мудрість
любов
4.Складання учнями речень
В казці
перемагає зло.
Казка –
мудрість покоління.
5.Літературна вікторина
-Колись
був у Києві якийсь князь,лицар,і був коло Києва змій,і щороку посилали йому
дань…(«Кирило Кожум’яка»).
-Був
собі один чоловік,і мав шестеро синів та одну дочку.Пішли сини в поле
орати.Наказав
він,щоб сестра принесла обід…(«Котигорошко»).
-Ого-го!А
я вже давно тут чекаю!
-Ти
дивися!Ану біжімо ще раз!
(«Заєць
та їжак»).
-Впала
вона серед шляху і ноги відкинула-прикинулася,мов нежива.
(«Лисичка-сестричка
і Вовк –панібрат»).
-Переломила
вона грудочку сиру надвоє,а далі й каже:
-Ні,цей
шматочок-більший,треба вирівняти!
Та й над
‘їла один шматочок.
(«Лисичка
–суддя»).
-Мушу її
спіймати,бо буде знову красти у нас груші.
(«Залізний
вовк»).
-Прибігли
та й кажуть:
-Оце б
його обмолотити!
(«Півник
і двоє мишенят»).
-Хіба я
тебе кликав?Відчепись!
-Як це
не кликав,каже дідок,-коли кликав!
(«Ох»).
-Піду-,каже
,-до бджіл похазяйную!
(«Лисичка-кума»).
-Дівчина
вичистила,прибрала і пісочком обсипала,криничка їй подякувала.Вона і пішла
далі.
(«Дідова
дочка й бабина дочка»).
-Що є на
світі сильніш,прудкіш,миліш над усе?
(«Мудра
дівчина»).
6.Фізкультхвилинка
Все у
Лиски вже в порядку,
Вийшла
Лиска на зарядку,
Лапки
вгору,лапки вниз
Й
роззирається геть скрізь.
І на
місці поскакала,
Присідала
і вставала.
Головою
покрутила,
Вітрячка
вона зробила,
Потім
лапки опустила
І за
парту тихо сіла.
7.Робота в парах
(Читання з карток уривків казок
,деформований текст).
-Хто
швидше?
-Прочитайте
уривки казок,які перед вами.До якої казки належить текст?
Картка 1
Жила
собі коза.У неї було семеро козенят.Збирола наво собі тинхаку
в
іслі.огоКожн дян лаходи азко в сіл аз їжею.маСа іде,а ткамді канаже
кнутизам
инкухат і муконі рейдове не нятивідчи…
Картка 2
олик
атим ввійшла од тиха,кидок одан за доною чаполи вогорити,як
ниво
сукчали аз матір’ ю…
…А сьома
кадоч нічого ен заскала.онаВ лазня з ніг
масі ту тчвзут й
прислане
їй диво в цімис – мипоти огин.
8.Закінчи прислів’ я
-Послухайте початок прислів’ їв,допишіть закінчення.
(Запис
на дошщі)
Казки
маленькі,та …(розуму в них багато).
Казка-
вигадка,та в ній щось…(повчальне зрозумій).
Хто не
робить,той…(не їсть).
Маленька
праця краща за велике…(безділля).
Праця
чоловіка годує,а …(лінь марнує).
Без
труда нема …(плода).
Бджола
мала,а й та …(працює).
9.Інсценізація казок
1.Слово вчителя
Казок
чимало є на світі-
І
веселих,і сумних,
Хіба
можемо прожити без них?
Якби не
казка,хто б і знав,
Що
стільки є чудес на світі,
І хто б
завісу відкривав у світ,
В якому
грають діти!
-Я
пересвідчилася,що ви добре знаєте казки.Але знати-одне,а бачити-інше.Народна
мудрість говорить:»Краще один раз побачити,ніж сто разів почути».
Казку
хочете послухать?
То
всідайтеся зручніш.
Ми
почнемо чим скоріш.
1.Творча робота в групах
1група. Інсценізація
казки»Коза-дереза».
Ведуча
На
околиці села
Дід і
баба прживали,
Двох
синів,як соколят,
Вони
доглядали.
Ось один
раз Дід почув,
Що козу
як будеш мати,
Будеш
мати те і це
Й
козеняток,і м ‘ясце.
Швидко
Дід зметикував,
Три купи
грошей назбирав
І до
Баби так сказав.
Дід
Піду Бабо
на базар
Та й
куплю козу рогату.
Біля
хати ти сідай,
Мене з
козою виглядай.
Ведуча
На базар
Дід поспішає
І там
кізку вибирає.
Дід
Ця коза
якась рогата,
Ця коза
якась зубата.
Цю я
кізочку візьму
І додому
поведу.
Ведуча
Йде
додому Дід,радіє,
Що козу
собі купив.
Дід
Три копи
грошей я віддав,
Та
гадаю-не програв.
Буде в
мене те і це,
Козенятка
і м ‘ясце.
Ведуча
Як
додому Дід прийшов ,
Сина
старшого знайшов,
Козу
пасти посилає.
Дід
Вставай,сину,не
барися
Кізку
пасти ти берися.
Ведуча
Син жене
її у поле,
І не чує
своє горе.
Паслась
Кізонька весь день,
А
увечері співає і додому повертає.
Став
Дідусь у воротях
У
червоненьких чоботях
І козу свою
питає.
Дід
Кізко
люба,Кізко мила
Чи пила
ти,а чи їла?
Коза
Ні,Дідусю,не
пила я і не їла,
В мене з
голоду весь день
Лиш голівонька
боліла.
Тільки
бігла через місточок,
То
вхопила кленовий листочок.
Тільки
бігла через гребельку
То
вхопила водиці крапельку.
Тільки
пила,тільки й їла.
Ведуча
Запитав
Дідусь сердито.
Дід
Чом Козу
не пас, ти сину,
Як не
їстиме, то згине!
Тебе з
дому проганяю,
Що Козу
не доглядаєш!
Ведуча
Син
заплакав і пішов.
Дід до
меншого пішов.
Дід
Вставай,
сину, не барися,
Кізку
пасти ти берися.
Ведуча
Син пасе
її весь день,
Та
додому час вже гнати.
Став у
воротях Дід питати.
Дід
Кізко
люба, Кізко мила,
Чи ти їла,
а чи пила?
Коза
Ні,
Дідусю, не пила я і не їла,
В мене з
голоду весь день
Лиш
голівонька боліла.
Тільки
бігла через місточок,
То
вхопила кленовий листочок.
Тільки
бігла через гребельку,
То
вхопила водиці крапельку.
Тільки
пила, тільки й їла.
Ведуча
Ой,
розсердився Дід дуже,
До синів
йому байдуже,
Він ще й
меншого прогнав
І до
Баби так сказав.
Дід
Іди,
Бабо, не сиди,
Пастись
Кізоньку веди!
Ведуча
Цілий
день Баба пасе,
Ввечері
назад жене.
Став наш
Дід знов на воротях
У
червоненьких чоботях,
Він на
кізку поглядає
І так
лагідно питає.
Дід
Кізко
люба, Кізко мила,
Чи ти
їла, а чи пила?
Коза
Ні,
Дідусю, не пила я і не їла,
В мене з
голоду весь день
Лиш
голівонька боліла.
Тільки
бігла через місточок,
То
вхопила кленовий листочок.
Тільки
бігла через гребельку,
То
вхопила водиці крапельку.
Тільки
пила, тільки й їла.
Ведуча
От і
Бабу він прогнав,
Бо він
правила не знав:
-
Друзів нових, Діду, май
Та
старих ти не втрачай!
Ніч
проходить, сонце сходить
Сам
Дідусь Козу виводить.
Він пасе
її весь день,
А додому
як пригнав,
Знов у
воротях запитав.
Дід
Кізко
люба, Кізко мила
Чи пила
ти, а чи їла?
Ведуча
Коза в
відповідь йому
Співа
пісню голосну.
Коза
Ой не
пила і не їла…
Ведуча
Дід
розсердився наш дуже
І до
коваля спішить
Ніж
великий наточить.
А коза
про те почула
Та у ліс
як дременула.
Дід
додому повернувся,
Та
навколо озирнувся.
Бачить
він, що сам зостався,
.
Коза
Я –
Коза-Дереза,
За три
копи куплена
Пів-бока
луплена.
Ой, яка
я хитра й мила,
Як я
Діда обдурила.
Ведуча
Не зна
правила одного:
«Не
хвали себе самого
Нехай інші тебе хвалять,
Нехай інші тебе хвалять,
Отоді
тебе прославлять».
Бачить:
в лісі стоїть хатка,
Там жило
мале Зайчатко,
А в
хатинці піч стоїть,
На
черінь Коза стрибає,
Бачить:
Зайчик заглядає.
Зайчик
Хто у
мене хазяйнує,
На печі
сидить, пильнує?
Ведуча
А Коза
відповідає,
Гордо
пісеньку співає.
Коза
Я –
Коза-Дереза,
За три
копи куплена
Пів-бока
луплена.
Ту-пу,
ту-пу ногами,
Сколю
тебе рогами,
Ніжками
затопчу,
Хвостиком
замету,
Тут тобі
й смерть!
Ведуча
Зайчик
вискочив із хати,
На
пеньочку сів і плакав.
Тут із
лісу йде Ведмідь
І почав
тихо ревіть.
Ведмідь
Чого,
Зайчику, ти плачеш,
Не йдеш
в хату і не скачеш?
Зайчик
Як же в
хату я піду,
Там
побачив я біду.
І вона
страшна й рогата,
Ще й до
того бородата.
Ведмідь
Добре,
Зайчику, не плач,
Подивись-но,
я – силач!
І на поміч
я прийду,
Зараз
вижену біду!
Ведуча
Ось і в
хату він заходить,
До Кози
він так говорить.
Ведмідь
Чого
роги розпускаєш,
Зайця в
хатку не пускаєш?
Коза
Я –
Коза-дереза…
Ведуча
Вискочив
Ведмідь із хати,
І давай
чимдуж втікати.
Ведмідь
Ой,
боюсь я цього звіра,
Бо
страшна у нього сила.
Ведуча
Зайчик
іще дужче плаче,
Тут і
Вовк іде із хащі.
Вовк
Чого,
Зайчику, ти плачеш,
Не йде в
хату, і не скачеш?
Зайчик
Як же в
хату я піду
Там
побачив я біду.
І вона
страшна й рогата,
Ще й до
того ж бородата.
Вовк
Ну не
плач, малий Зайчиську,
Зараз
вижену звірську!
Ведуча
Вовк іде
в хату рішучий!
Вовк
Я, бідо,
чи не найдужчий!
Чом
сидиш ти і кричиш?
Зайця в
хату чом не впустиш?
Коза
Я –
Коза-дереза…
Ведуча
Вовк як
вискочив із хати,
Нема
Зайця, що питати.
Вовк і
сам кричить.
Вовк
Спасіть!
Мені старому поможіть!
Ведуча
Тут
Лисичка вибігає
І так
лагідно питає.
Лисиця
Чого,
Зайчику, ти плачеш,
Не йдеш
в хату і не скачеш?
Зайчик
Як же в
хату я піду?
Там
побачив я біду.
Лисиця
Ну, не
плач, мале Зайчатко,
Вижену я
звіря з хати!
Ведуча
В хату
Лисичка заходить
І до
Кізоньки говорить.
Лисичка
Чом на
піч залізла ти?
Зайцю
ніде ночувати.
Забирайсь,
рогата, з хати.
Коза
Я –
Коза-дереза…
Ведуча
Ой
злякалася Лисиця!
Лисиця
Навіть
ніде притулитьсь,
Побіжу
мерщій я з хати,
А то
буде ще кусатись.
Ведуча
Зайчик
на пеньку закляк,
Раптом
бачить : лізе Рак.
Рак
Чом же,
Зайчику, ти плачеш,
Не йдеш
в хату і не скачеш?
Ведуча
Знов
Зайчик сльози ллє,
Біда
жити не дає!
Зайчик
Як же в
хату я піду
Там
побачив я біду.
І вона
страшна й рогата,
Ще й до
того ж бородата.
Рак
Ну ж бо,
Зайчику, не плач,
Я,
звичайно, не силач,
Але в
хату я піду,
Може, й
прожену біду.
Ведуча
Рак
заходить тихо в хату
І у
звіра став питати.
Рак
Звідки
ти прийшло, рогате?
Бачиш
двері? Геть із хати!
Ведуча
Коза
пісню знов співає
І на Рака
наступає.
Коза
Я –
Коза-дереза…
Ведуча
Хоч
злякавсь Рак, та не дуже,
До
рогатої байдуже.
А як
Зайчика згадав,
То він
так їй сказав.
Рак
А я –
Рак-неборак,
Як
вщипну, то буде знак.
Ведуча
На піч
лізе і щіпає,
А Коза у
ліс втікає.
Хай
тепер рогата знає:
«Дружба
– завжди допомагає!»
2група.Інсценізація казки «Івасик
– Телесик»
Дід і Баба
Ой,як
важко й важко нам удвох,
Допоможе,допоможе
хай нам Бог.
Ой,нема,нема
у нас діток-
Хто ж на
старості дасть хліба нам шматок?
Дід
Годі,бабо
сумувать-дрова я піду рубать,
Дрова я
піду рубати вже до лісу…
Баба
Ой,дідусю,почекай,
Буду я
допомагать,
Буду я
допомагать тобі у лісі!
Дід
Тешу,тешу,ще
й пиляю я,
Бо до
того хист я маю неабищ,
І зроблю
на втіху щось вже я,
Буде в хаті повно сміху,повно сміху.
Тешу,тешу
рученя,
Тешу,тешу,ноженя,
Оченятанамалюю,чорні
брови-
От і
вийшло хлопченя,
Неабияке
дитя,
Стане з
бабою на старості в пригоді!
Баба
Ой,який,дідусю,ти
мастак!
Тепер
будем мати сина ми у домі
І
Телесик буде його звать,
Гарно
втрьох ми проживемо у господі!
Дід
Годі ,бабо,танцювать!
Час уже
відпочивать-
Баба
Я,синочка
покладу,колискову заведу,
І його
хай колисанки колихають.
Телесик
Вставайте,бабо
й діду,
Я хочу
вже обіду!
Тоді я
підросту!
Баба й Дід
Гарний,наче
огірочок,
Наш
Телесик,наш синочок!
Телесик
Зросту я
вам на славу,
Люблю і
діда й бабу,
Для них
лиш я живу!
Баба й Дід
Гарний,наче
огірочок,
Наш
Телесик,наш синочок!
Дід
Гарний,бабо?
Баба
Гарний
,діду!
Автор
Дід і
баба так зраділи,
За стіл
сина посадили,
Дали
їсти і оділи,човника йому зробили.
Почав
Телесик на річку ходити,
Дідові й
бабі рибу ловити.
Баба
Івасику-Телесику,
Приплинь
до бережка!
Прийшла
твоя матусенька і їсти принесла.
Телесик
Чую-чую,матінко,човник
верну,
-Човник
повертаючи ,воду горну.
Баба Яга(виходить із-за дерева)
Ач,моторний
і спритний!
Мабуть,дуже
він смачний!
Як мені
його спіймати?
Ага.Треба
вчитися співати!
Автор
Прийшла
до ковалів,щоб покували їй голосок
Баба
Ой,
встань, Іваночку,
Вже годі
спатоньки,
Пора
вставати вже!
Телесик
Ой,вже,матусенько,
Я
прокидаюся,
І на
рибку вже
Збираюсь
я!
Автор
Ловить
рибку,підкрадається БабаЯга.
Баба Яга
Івасику-Телесику,приплинь,приплинь
до бережка!
Прийшла
твоя матусенька і їсти принесла!
Телесик
Чую-чую,матінко,човник
верну,
Човник
повертаючи,воду горну.
(Підпливає.його
хапає Яга)
Баба Яга
Гей,Оленко,годі
спати!
Починай-но
працювати!
Буде в
нас обід смачненький-
Бач,який
хлопчак товстенький!
Оленка
Ти,Івась,в казан сідай,
Телесик
Я не знаю,як сідати.
Автор
Оленка показує,сідає,Телесик накриває її кришкою.
З’ являються гуси і забирають
Телесика і приносять його до діда і баби.
3 група. Інсценізація
казки»Пам’ ятайте мудру вість:»Хто не
робить,той не їсть»
Ведучий
На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Стоїть біла-біла хата,
І живуть в ній мишенята,
З ними півник –трудівник,
Що вставати рано звик.
І ось півник знайшов колосок.
Півник
Колосок ось!
Круть
Дивина!
Півник
Хто поїде до млина?
Верть
Ой,не я,нога болить…
Круть
В мене спина стала нить.
Півник
Добре,сам усе зроблю:
Змолочу й в млині змелю.
Півник
Круть і Верть!Допоможіть,
Пироги мені зліпить!
Круть
Ой, не я!Тільки не я!
Верть
Це робота не моя!
Автор
Мишенята скачуть,пустують.
І починають принюхуватися.
Круть
Верть,щось смачно пахне дуже!...
Верть
Я такий голодний,друже!...
Автор
Виходить Півник.Він несе миску з пирогами,ставить на
стіл.Мишенята дістають великі виделки і вмощуються за столом.
Півник
Не спішіть за стіл сідати,
Спершу хочу запитати:
Колосок хто змолотив?
Круть
Звісно ти!
Верть
Ти це зробив!
Півник
Хто зерно у млин завіз?
Хто мішок додому ніс?
Круть
Ти змолов…
Верть
Приніс додому…
Півник
А потому?
Тісто в діжі хто місив?
Пиріжки оці ліпив?
Круть
Ти,все ти.
Верть
Ліпив і пік…
Півник
Ну,а ви все скік та скік?
Що ж робили ви?
Мишенята
Нічого…
Півник
Вам така пересторога:
Якщо хочеш добре їсти,
Працювати треба,звісно.
«Пам’ ятайте мудру вість:
хто не робить,той не їсть!»
Бо робота всіх годує.
Ну а лінь лише марнує.
Вчитель
Я вдячна вам за ваш виступ,за рівень сценічної
культури,за естетично оформлені костюми,за те як ,як ви виконували ролі,і нам
подарували
естетичне задоволення.
10.Гра «Реклама»
Учень –бібліотекар рекламує казки на стенді.
-Відвідуйте бібліотеку!Читайте книги!Бережіть книги!Книга
вчить,як на світі жить!
Y.Підсумок
уроку
1.Гра «Коло думок»
-Пофантазуйте,якими б
могли бути кінцівки казок ,яких ми бачили інсценізацію.
1група- казка «Колосок»
2група- казка «Коза-дереза»
3група –казка «Івасик-Телесик»
-Спочатку кожен
подумає індивідуально,потім обмінюєтесь думками в парі,після цього пара пара
повернеться і ви порадитесь в групі.Лідер розповість кінцівку,яку ви склали.
2.Технологія «Мікрофон»
3.Оцінювання учнів
4.Заключне слово
вчителя.
Любіть казки,читайте їх,не розлучайтесь з ними,адже казка
– джерело знань,
мудрості,натхнення,справедливості.
Казка – це світ
чарівний та незвичайний,
Казка – це диво,сповнене
краси.
Поринуть у казку –
це ж бо так цікаво,
Це справді
свято,радість для душі.
Немає коментарів:
Дописати коментар